Meet Jimmy Milton “Mugambo” of Tabora: A boss of his own


Mugambo Bosi kivyake vyake

Jimmy Milton Mugambo of Tabora


Original and born in Tabora Tanzania…Nyamwezi! Jimmy lived at one of the then famous Street. He attended Mbugani Primary which is at the western part on the town then Uyui secondary…left 1977 Tabora heaven on earth and now he is in the UK.
Those who watched a famous Indian Movie by the name of Mr. India with Amrish P. they know very well Mugambo.
Uyui appreciate how Jimmy informed me about the Tabora network. Jimmy is among the few who appreciate their roots and are proud of it. Hongera sana.
Find jimmy at his face page http://www.facebook.com/jimmy.mugambo

Kutana na Jimmy Milton “Mugambo” Bosi wa kivyake vyake.

Kiasili amezaliwa Tabora Tanzania….. Mnyamwezi!. Jimmy ameishi mtaa moja ya mtaa maarufu wakati huo. Amepata masomo yake ya msingi katika shule ya Mbugani ambayo iko Magharibi ya mji, baadaye akajiunga na shule ya Sekondari ya Uyui….. Mwaka 1977 akaondoka tabora “Pepo ya dunia” na sasa anaishi UK (United Kingdom).

Kwa wale walioiona filamu (sinema) ya Mr India iliyochezwa na Amrish P. watakuwa wanamjua vyema Mugambo.
Uyui inashukuru kwa namna Jimmy alivyotufahamisha kuhusu mtandao wa Tabora. Jimmy ni mmoja wa watu wachache ambao wanathamini asili yao na wanajivunia sana. Congraturations.

Mtafute Jimmy katika ukurasa http://www.facebook.com/jimmy.mugambo

One Response to “Meet Jimmy Milton “Mugambo” of Tabora: A boss of his own”

  1. JIMMY MILTON MUGAMBO Says:

    THANK YOU SO MUCH MY FELLOW TABORANIANS….NDUGU NA RAFIKI WOTE…”MUGAMBO AMEFURAHI SANA”

    CONGRATULATIONS TO UYUI TEAM, WHO HAS DONE SUCH A WONDERFUL JOB AND KEEPING TABORA ALWAYS ALIVE IN OUR HEARTS.

    NO MATTER WHERE OR HOW FAR WE WILL BE ON THIS GLOBE…THERE IS ONLY ONE PLACE I WILL ALWAYS CALL…”HOME”…THAT HAS TO BE .”TABORA”

    MANY TIMES I THINK BACK OF MY CHILDHOOD DAYS,WHERE I GREW UP, SCHOOLS, LITTLE STREETS, MANATI, GOLOLI, PLAYED…MAKES MY EYES SHED TEARS OF SWEET MEMORIES THAT CAN NOT PUT ANY PRICE…THANKS ALL GUYS…KEEP UP GOOD WORK…KEEP TABORA ..ALIVE ALWAYS AND FOREVER….


Leave a Reply (Please be decent) Acha ujumbe wako hapa (kuwa mstaarabu)

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s