Uyui: He doesnt deserve a sorry!!! Huyu hastahili kupewa pole ni mbakaji


Hastahili pole.

We know that the media is required to be decent. fine! we know and appreciate that No one is supposed to take law at hand. okey. The man in the picture is alleged to rape a young girl at chemchem area in Tabora. What you see is a mob justice. By any defination he does not deserve a sorry. picture by Juma Kapipi Blog.

Huyu ni Mbakaji hivyo hastahili pole kwa kichapo
kwa kawaida vyombo vya habari hutakiwa viwe visafi, yaani vitoe picha nzuri. Hili linaeleweka hivyo picha ya mtu huyu mwenye kuvuja damu inaweza isiwe safi. Tunafahamu kuwa haipaswi kwa watu kuchukua sheria mkononi, lakini kwa huyu jamaa pichani (picha kutoka blog ya Kapipi), huyu ni mbakaji tena anatuhumuiwa kumkaba binti maeneo ya chemchem tabora. Huyu hastahili kupewa pole, ni mbakaji.

Leave a Reply (Please be decent) Acha ujumbe wako hapa (kuwa mstaarabu)

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Uyui

A website about Uyui, Tabora heritages and the Wanyamwezi

Shahermohd's Blog

Just another WordPress.com site

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d bloggers like this: