Uyui: Simba yalala kwa Mtibwa


Simba lost to Mtibwa… but shouldn’t lose a lesson.

Washakibiki wa Simba wawe na subira timu yao inapoteleza

Simba yalala kwa Mtibwa

Simba Sports Club, lost 0-2 to Mtibwa Sugar of Morogoro. Winning and losing a game or ending up in a deadlock in a football game is what football is all about, after all, thats what is expected. We are tempted to come up with this story simply because Simba was the only unbeaten team in the Vodacom Premier League, before tamed by Mtibwa today. Before the game, Simba had a series of deadlock games. In Tanzanian soccer politics someone will have to be sacrificed. It happened to Yanga and Azam who sacked their Coaches after being defeated in crucial matches, hope it will not happen to Simba’s coach. Once beaten, twice shy. Simba has already lost a game it should not further lose the lesson from its recent trend. They need to be sober and analytical rather than jumping to a conclusions which often lack basis

Simba imefungwa na Mtibwa sawaaaa hatuna tatizo…. tatizo ni kuwa wamejifunza nini???.

Katika Ligi Kuu inayoendelea hapa Bongo, hatimaye Timu pekee iliyosalia bila kufungwa ya Wekundi wa Msimbazi, hatimaye imesalimu amri kwa wakata miwa wa Mtibwa kwa kufungwa magoli mawili kwa bila (2-0). Kwenye mpira matokeo yoyote hutegemewa na pengine hiyo sio sababu iliyotufanya tuandike habari hii. Kilichotufanya kuandika ni namna timu kubwa kama Simba, Yanga au Mtibwa zinapofungwa tu hasa mechi muhimu hutafuta njia rahisi ya ufumbuzi. Mara nyingi huishia kufukuza makocha. Hii imeshatokea kwa Yanga na Azam. Sidhani kama itatokea kwa Simba. Simba wanao wajibu wa kutulia zaidi na kutafuta chanzo cha timu yao kuwa na sare za mfululizo kabla ya kufungwa.

Simba yalala.

magangaferuzi@gmail.com


Leave a Reply (Please be decent) Acha ujumbe wako hapa (kuwa mstaarabu)

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Uyui

A website about Uyui, Tabora heritages and the Wanyamwezi

Shahermohd's Blog

Just another WordPress.com site

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d bloggers like this: