Uyui: How would you assist this boy to realize his dream of becoming a president?


How would you help this boy to realize his dream of becoming a president??

Presidental aspirant

I don’t know how I got this picture, but the most important thing here is whether one has a dream or not. Sometimes people do not realise their dreams simply because they have not even dreamed to have those dreams. This young Boy has a dream (where improvised or self), it doesn’t matter, the matter is to what extent if you are extend your support, how would you help him to realized his dream. For us Uyui, we thought he should first be given opportunity to attend a formal quality education then other things will follow.

Unamsaidiaje huyu dogo kutimiza ndoto yake ya kuwa Rais!!!

sijui niliipate hii picha, lakini nilipoiona katika blog ya John Badi nikapata picha ya kwanini baadhi yetu hatumizi kile tunachotaka. Pengine kitu tunachokosa ni ndoto yenyewe. Hatujaota tunataka nini? Dogo huyu anayo ndoto, anataka kuwa Rais, sijui Rais wa chama cha wanafunzi, au wa ndondi lakini anataka Urais inawezekana ameandikiwa au ni mawazo yake. Kwa vyovyote iwavyo, Dogo huyu anastahili kusaidiwa. Kwa maoni yetu sisi kama Uyui, tunaona kuwa Dogo anastahili kwanza kwenda shule na apate elimu bora halafu mambo mengine yatafuata baadaye. Ndoto zina changamoto zake, ukiwa na ndoto ya kuwa katika eneo ambalo nafasi yake ni moja tu, pia ukubali matokeo ya kupata au kukosa. Duniani hapa kuna makundi mawili, Sisi kama Uyui tunashauri wadau wetu kuota kundi moja tu kundi hilo ni kufanya kazi. kundi hili lina watu wachache na halina ushindani na waotaji wake ni wachache mno. Kijana anaeota urais ajiandae hasa maana huko waotaji wake wako wengi kweli!!!

One Response to “Uyui: How would you assist this boy to realize his dream of becoming a president?”

  1. Deus kitapondya Says:

    the only assistance is to expose him to education where he can see his future in his hands

    ________________________________


Leave a Reply (Please be decent) Acha ujumbe wako hapa (kuwa mstaarabu)

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Uyui

A website about Uyui, Tabora heritages and the Wanyamwezi

Shahermohd's Blog

Just another WordPress.com site

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d bloggers like this: